Asarcık Roussanne- Marsanne Reserve 2019

Rhone bölgesinin siyam ikizleri, Marsanne ve Roussanne üzümleriyle yapılmış Bozburun Marmaris’ ten harika bir şarap geldi… Orhan Kayraklı’nın sahibi olduğu Kayraklı Şarapçılığın Asarcık isimli markası. Şarap Triowinemakers tarafından yapılmış. 8 ay fıçı görmüş. 2,5 ay da tortusu üzerinde batonaj yapılarak işlenmiş, 13,7 alkol oranına sahip. %55 Roussanne, %45 Marsanne blendi.
Açık limon renkli. Orta üstü yoğunlukta, aromatik ama aynı zamanda çok ölçülü ve kibar bir burna sahip. Ön burunda gül gibi floral ve ıhlamur, adaçayı gibi herbal notalar belirgin. Hemen altında ise olgun limon, kayısı, olgun armut peşisıra bal, kavrulmuş fındık, vanilya aromaları alınıyor. Kompleks ve kadehte gelişen aromalar…
Damakta orta üstü gövdeli. Yağlımsı, çok keyif verici dokuya sahip. Damaktaki ağırlığına karşın, şarabı serin ve hafif tutan orta üstü bir asiditeye sahip. Orta üstü uzunlukta, dengeli, nefis bir Türk beyazı daha. Önümüzdeki bir yıl gelişip daha da kompleks olacağını düşünüyorum. 2023 ‘e kadar da keyifle tüketilir… Kremalı soslu makarnalar ve zengin beyaz etli yemeklere çok iyi bir eşlikçi olacaktır.

Puan: 90

Keyifli içim aralığı:2020-2023

Bir yanıt yazın