Borgogno Langhe Nebbiolo 2013- Eataly

Birkaç ayda bir Zorlu Center’ daki Eataly’ e uğruyorum ithal yeni bir şey yakalarım diye… Arada çok güzel şaraplar bulduğum oldu ama içim ömrü geçmiş birçok eski rekolte şarap olduğunu görerek üzülüyorum. Bir şarap ülkesi İtalya’ dan bunlar mı layık görülüyor bizlere? Eldeki ıskarta şarapları eritme pazarı mı burası? Beyazlarda 2015 rekolteler falan vardı bir ara… Kırmızılarda da giriş seviyesi kalitede, yani yıllanma kapasitesi olmayan, erken tüketim için yapılmış birçok şarabın içim ömrünü tamamlamış olduğunu düşünüyorum. 2010 rekolte Dolcetto var mesela, 2011 Nebbiolo Alba, 2015 Barbera, 2014 Valpolicella…
Resmini paylaştığım Borgogno Langhe Nebbiolo 2013′ ü de uzun süredir görüyordum. Geleneksel üretim yapan iyi bir üretici olduğu için almayı düşünmüş ama hep vazgeçmiştim. Çünkü genç nebbiolo asmalarından toplanan üzümlerden, genelde taze tüketmek için yapılan şaraplar Langhe Nebbiolo’ lar.

Dün yakın bir arkadaşım elinde bu şarapla çıkageldi ve ben de merakımı giderme imkanına kavuştum. Açık, transparan, kiremitsi açılmaları olan lal renkli. Burunda beklemediğim kadar kompleks orman tabanı, tütün, deri gibi bukelere kuru kırmızı meyveler eşlik ediyordu. Damakta da zarif, ipeksi dokunuşlu harika bir atağa sahip olmasına rağmen, meyve geri çekildiği için bitiş kuru tanenlerle çıplak kalmış ve oldukça kısalmıştı. Teknik olarak keyifli içim ömrünü 2 sene kadar önce doldurmuş olduğunu düşünüyorum… 400+ fiyatı olan bu şarabı almayı düşünenlerin kulağına küpe olsun!

Puan: 79

Keyifli içim aralığı:-2021

Bir yanıt yazın