Chateau Murou Rezerve 2017

Geçen hafta sonunun en çarpıcı şarabına geldi sıra! Takip edenler bilir, Sommeliers Selection 21’ in benim açımdan en dikkat çekici şaraplarından belki de en başta geleni Chateau Murou Rezerve 2017’ di… Montepulciano- Sangiovese gibi pek alışkın olmadığımız bir blend bu ancak bence müthiş bir iş çıkarmışlar.
Somm. Selection sırasında 200 den fazla şarabın tadımını detaylarıyla yapabilmek nerdeyse imkansız bir iş. Doğal olarak daha genel hatları ile değerlendirme yapılabiliyor. Temizlik, tazelik, saflık ve denge gibi… Beni de bu şarabın özellikle tazeliği ve saflığı çekmişti. Ancak gerek iş yoğunluğundan, gerekse şarabın bulunabilirliği açısından bir türlü satıp alıp tekrar detaylı bir tadım yapma imkanı bulamamıştım. Geçen hafta sonu geçerken uğradığım Narlıdere Trio Şarap Evi’ nde görünce bu fırsatı kaçırmadım.
Transparan,parlak, çekici lal rengi röfleleri olan yakut renge sahip. Burun ise adeta bir aroma şöleni! Öncelikle karanfil ve karabiber aromaları mis gibi, net bir ifade ile yakalanıyor. Beraberinde olgun ve kuru nüanslı kırmızı meyveler, ardından nefis bir meyankökü, deri, tütün buketi geliyor. Arada kuru gül-katran, bazen papatya, bazen de narenciye kokuları dönüp dolaşıyor. Kompleksitesinin doruğunda kadehte devamlı gelişen bu burunda daha kimbilir neler bulunur!
Nerdeyse 20 yılı bulan şarap tadım geçmişim, Ülkemiz şarapları söz konusu olunca müthiş burunlarla başlayıp damakta hayal kırıklıklarına dönüşen şaraplarla doludur maalesef. Ya alkol, ya aşırı ekstraksiyon yada aşırı fıçı kullanımı damaktaki tazeliği, saflığı, dengeyi napar eder bozar, umutla başlayan tadım, hüsranla son bulur.
Chateau Murou Rezerve 2017 ise müthiş burnuna rağmen asıl işi damakta yapmış bana göre.Tam kıvamında ekstraksiyonu, ağız sulandırıcı asit- tatlımsılık dengesi, 13 derece alkolü ve ince yapılı tanenleri ile damakta ipeksi dokulu, son derece taze ve leziz… Damakta adeta bir pinot noir zerafeti yaşatıyor. Bayıldım, bayıldım, bayıldım… İçim keyfinin doruğunda olan bu şarabı kaçırmayın. Alın ve beklemeden yavaş yavaş tüketin… 300+ tl…

Puan:93

İdeal içim aralığı: 2022-2025

Bir yanıt yazın