Cotes d’Avanos ve Egeo serisi kısa notlar…

Corona pandemisi yasakları ile tıkanan şarap ticaretine çözüm için, üreticiler uygun fiyatlı çeşitli paketler hazırlayıp e-mail yoluyla şarap severlerin beğenisine sundular. Bu, zorunlu kalınan corona indirimi ile fiyatlarını yüksek bulduğum için çok deneme fırsatı bulamadığım bazı şarapları alıp, tatma fırsatım oldu. Bu bağlamda Kavaklıdere’ nin Cotes d’ Avanos ve Egeo serisinden bahsetmek istiyorum. Cotes d’ Avanos ile Kapadokya, Egeo serisi ile de Ege bölgesi teruarını yansıtan şarapları sunmak amaçlanmış. Yüksek rakımlı, karasal iklimin hüküm sürdüğü teruardan doğal olarak daha çok beyaz şaraplar geliyor. Narince, Chardonnay ve Sauvignon Blanc. Ayrıca bir de kırmızı tempranillo üzümünden yapılan bir şarap var. Bu serinin fiyatları normalde 140-150 tl civarında ama indirimle yaklaşık 100 tl’ ye satın alınabildi. Özellikle Sauvignon Blanc 2018’ i çok beğendim. Güçlü, katmanlı üst düzey bir beyaz. Chardonnay 2018’ de tipik ve doğru düzgün bir örnek. Narince 2018’ de ise asit düşük kaldığı için tazelik yeterli değildi bana göre. 100 tl fiyat ile bu Sauvignon Blanc’ ı sık sık satın alırdım diye düşündüm.
Tempranillo ise burunda enerjisi biraz düşmüş, geçkinlik sinyalleri veren bir şaraptı. Ancak damakta halen yeterli enerjiyi ve dengeyi koruyordu.
Egeo serisini ise Cotes d’ Avanos serisine göre kalite olarak daha düşük buldum. Aralarında oldukça beğendiğim Syrah 2017’ yi bir kenara koyarak başlamalıyım. Egeo Chardonnay 2019, soğuk fermente edilmiş, armut şekerlemesi gibi aromaların hissedildiği orta kalite bir beyaz. Füme blanc ise Sarafin, Sevilen gibi rakiplerin Füme Blanc’ ları yanında çok zayıf kalmış. Cabernet Sauvignon, Malbec ve Blend ise konsantrasyon, denge ve kalıcılıkları ile ancak orta kalite şaraplar bana göre. Normal satış fiyatları olan 125-135 tl’ yi bu şaraplar için çok yüksek buldum.
Egeo Syrah 2017 ise bu seriden yüksek kalitesi ile sıyrılmış, üst düzey bir kırmızı. Son çıkan Pendore Syrah 2014’ ten daha çok beğendim. Konsantre, dolgun, soft aynı zamanda çok dengeli ve kalıcı.
Genel olarak ise hata içermeyen, temiz şaraplar hepsi.

Bir yanıt yazın