Kavaklıdere Selection Öküzgözü-Boğazkere 2018

Kavaklıdere Klasiği Selection Öküzgözü- Boğazkere 2018 piyasaya çıktı. Selection serisi, benim için hep ortalama belli bir kaliteyi sunan güvenilir bir şaraptır…

Gösterişli meyveden ziyade daha ölçülü bir meyvemsiliğe eşlik eden topraksı, baharatsı umami notaların da belirgin olduğu, yeni fıçı etkilerinin hissedilmediği, eski dünya stilinde üretilir. Kısa ve orta dönem yıllandırmaya da uygundur. Üretildiği yıla bağlı olarak bazen biraz daha olgun, dolgun ve yumuşak (2015) bazen de sert köşeli ( 2014), ama hemen her zaman klasikleşmiş bir aroma, lezzet profili sunar.

2018 ise son yılların en asidik rekoltesi. Hayli yüksek asidite nedeniyle şu an içmek için zorlayıcı olduğunu da söyleyebilirim. Bitişte yoğun, hafif köşeli ve kuru tanenlerinin de etkisiyle bu zorlayıcı etki daha da aşikar hale geliyor. Damakta orta gövdeli ve zarif hissedilmesine karşın, asidite ve tanenleri dengeleyen yeterli meyveye sahip değil ve orta uzunluktaki bitişi tuzlumsu mineralite ile beraber çok keskin ve tanenleri de çıplak kalıyor. Şu an yemek yanında tolere edilebilir olacağı açık ancak önümüzdeki yıllar olumlu yönde gelişmesine şüphe ile bakıyorum.

Puan:80

Keyifli içim aralığı: 2020-2023?

Bir yanıt yazın