Kit’s Coty Bacchus 2020

Temmuz ayı içerinde Vinopera tadım grubuyla yaptığımız tadımda tanıştığım bacchus üzümünden yapılan bir İngiliz şarabını tazeliği ve sıra dışı aromatik yapısı ile çok dikkat çekici buldum. Uzaktan bakıldığında bir bardak sudan farksız duran açık rengi ile çekici görünmese de burunda çiçeksi, yeşil ve tropikal aromaların karışımı bir parfüm ile şaşkına çevirecek türden bir şaraptı. Damakta hafif gövdeli, tazeleyici ve mineralite vurguları da olan yapısı ile tam bir havuz başı, aperitif, kabuklu deniz ürünleri eşlikçisi olabilecek bu şaraptan bahsedelim biraz…
Aromatik profilinden başlamam gerekirse, önde fesleğen ve yeşil taze otlarla beraber ağaç çiçekleri, muskat cevizi, beyaz nektarini sayabilirim. Bizim tattığımız bu örnek fıçıda fermente edilmişti ve geri planda olsa da tarçın, vanilya gibi fıçı notaları da alınıyordu. Ancak bu fıçı aromalarının gücü, şarabın burnuna ince bir nüans, kompleksite katacak kadar iyi dengelenmişti. Damakta uzun bir şarap olmasa da dengesi yerinde, hafif ve tazeleyici bir yapıya sahip bu şarap İngiltere’ nin Sauvignon blanc üzümüne cevabı gibiydi adeta.
Riesling/ Sylvaner çaprazı ile Müller Thurgau üzümünün çaprazlanması ile elde edilmiş bir üzüm Bacchus. O yüzden bu kadar aromatik olmasına da pek şaşırmamak lazım. Erken olgunlaşan yapısı ile İngiltere’nin kuzey enlemlerdeki konumuna ve iklimine uyum sağlayan bu üzüm, asiditesini korumasına yetecek yavaşlıkta olgunlaşabilme şansı ile tropik-çiçeksi-yeşil aromatik profiline,diri bir asidite ekleyerek adıyla itantik şarap tanrısı Bacchus’ e yakışan şaraplar verecek gibi görünüyor.

Puan: 85

Bir yanıt yazın