Lambrusco…

Yaşlı Cato olarak bilinen Roma’ lı Devlet Adamı ve yazar Marcus Porcius Cato’ nun yazdığı De Agricultura kitabı günümüze tam olarak ulaşmış en eski Latince kitaptır. Bu kitapta tarım, hayvancılıkla ilgili bilgiler veren Cato, büyük olasılıkla Lambrusco olduğu düşünülen şaraplık bir üzümden bahseder. Çok bilinen meşhur şaraplık üzüm Cabernet Sauvignon’ dan binlerce yıl önce bile bilinen, işlenen bu antik üzümden ise günümüzde bir çok şarapsever  habersiz.

Lambrusco ismi İtalya’ nın Emilia-Romagna ( çok büyük çoğunluğu), Lombardia ve Puglia bölgelerinde yetiştirilip, şarap yapılan bir grup üzümün ve aynı adla adlandırılan şarabın ismi. Nasıl muscat üzümü altında 200 den fazla farklı çeşit varsa, Lambrusco da aynı şekilde, Muscat kadar çok olmasa da altında birçok  Lambrusco klonu barındırıyor. Lambrusco şarabı deyince ise akla ilk gelen yarı köpüklü, hafif gövdeli, göreceli düşük alkollü kırmızı ,roze veya beyaz şaraplar olmalı. Beyaz Lambrusco klonu yok ama kabuk temasından kaçınarak beyaz Lambrusco üretilebiliyor. Tank metodu, Ankestral metod veya Champagne tarzı geleneksel metodla köpüklü hale getirilen bu şaraplar tatlımsılık derecelerine göre azdan çoğa dry (secco), off-dry ( semisecco), semi-sweet ( amabile), sweet (dolce) olarak sınıflandırılıyor.

Bu köpüklü şarapların alameti farikası yüksek asit, düşük alkol ve meyvemsi yapılarıyla mükemmel yemek eşlikçileri olmaları. Hemen her yemekle tatlımsılık dereceleri ve meşrubat hafiflikleri sayesinde eşleştirilebilirler.

Kullanılan üzümlerin şaraba verdiği karakteristik özelliklere göre bilmeniz gereken en önemli Lambrusco çeşitleri genelde sek üretiliyorlar;

Lambrusco Sorbara; en hafif gövdeli, yüksek asidi ile tazeleyici, çiçeksi ve kırmızı meyve aroma ve lezzetleri ile tazeleyici bir Lambrusco. Pizza, makarna, hamburger ile çok iyi bir seçenek…

Lambrusco Grasparossa; En yüksek gövdeli, mürekkebimsi mor renkli, tannik ve hafif acımsı biten bir Lambrusco. Böğürtlen, blueberry, menekşe aroma ve lezzetleri ve göreceli güçlü yapısı ile zengin soslu tavuk ve et yemekleri ile eşleştirilebilirler.

Lambrusco Salamino; Sorbara ile Grasparosso arasında değerlendirilen bir çeşit.

Çok uygun fiyatlı ( 8-10 euro), leziz, eğlenceli ve tazeleyici karakterleri ile mutlaka tanışmanız gereken bir köpüklü şarap  Lambrusco.

Bir yanıt yazın