Sassicaia 1985…

Bu sabah yazılarını, kitaplarını severek takip ettiğim Şarap kritiği, yazarı ve İtalya otoritesi Ian D’ Agata’ nın bu sevimli pozu ve paylaşımını görünce, gelmiş geçmiş en ünlü İtalyan şaraplarından biri olan Sassicaia’ nın, efsanevi rekoltesi 1985’ in zamanında sadece 18 Dolara piyasaya çıktığını öğrenip şok oldum. Günümüzdeki fiyatı yaklaşık 1800 pound olan, şarapla haşır neşir olan hemen herkesin ismini bir şekilde duyduğu, bildiği bu şarap hakkında biraz daha detay öğrenmek için okuduklarımı, sizlere özetlemeye çalışacağım.

Sassicaia’ nın doğduğu yıl 1943. Ancak ticari amaçla üretilmiş bir şarap değil aslında… Markiz Mario Incisa della Rocchetta tarafından aile tüketimi için 1960’ lara kadar bu şekilde üretilmiş ve tüketilmiş. Mario, şarap üretimi ve ticareti ile uğraşan yeğeni Piero Antinori’ den Sassicaia’ nın ticari olarak dağıtılmasını talep edince de 1968’ den beri düzenli olarak ticari amaçla üretilmeye devam ediyor.

Sassicaia 3 ayrı bağdan elde edilen üzümlerden üretiliyor. 1,5 hektarlık Castiglioncello bağı 340 metre rakımda. 80 metre rakımdaki Sassicaia di Sotto bağı ise 13 hektar. 3. Bağ ise 16 hektarlık Aianova bağı, aşağı yukarı di Sotto ile aynı rakımda. Bağların %70’ i Cabernet sauvignon, %30’ u Cabernet franc. Ancak şaraptaki klasik oranları %85 CS, %15 CF … Üreticiye göre kullanılan %15’ lik Cabernet Franc, Sassicaia’ nın o müthiş zerafetinin ve uzun ömrünün kaynağı. Cabernet sauvignon ise güç, derinlik ve kompleksitesinin…

Gelmiş geçmiş en iyi Sassicaia rekoltesi olarak bilinen 1985, Robert Parker’ in 1989 yılında 100 puan verip, efsanevi 1986 Mouton’ la aşık attırmasıyla bilinilirliğini roketledi. Aslında Decanter dergisinin 1978 yılında yaptığı Dünya Cabernet Sauvignon’ ları yarışmasını Sassicaia 1975 kazanmıştı. Ancak 1985 rekoltesi için Parker faktörü devreye girince Sassicaia, kült bir şarap olma yolculuğuna çok hızlı bir başlangıç yapmış oldu.

1985 rekoltesi Sassicaia 62.500 şişe üretilmiş. Evet yanlış okumuyorsunuz 62.500 şişe… Böylesine muhteşem bir şarabın, bu kadar yüksek miktarda üretilmesi bence olağanüstü bir durum. Ve bu akıl durdurucu piyasaya veriliş fiyatının neden bu kadar düşük olduğunu da kısmen açıklıyor sanırım. 13 derece alkollü. 30 derece ısıda 2 hafta süren bir fermentasyon geçirmiş. % 30’ u yeni Fransız ve Slavonian fıçılarda 22 ay olgunlaştırılmış ( Günümüzde tamamen Fransız fıçıya dönmüşler ancak kullandıkları yeni fıçı oranı hala sabit)

Bolgheri- Sassicaia DOC, Sassicaia’ nın istikrarlı bir şekilde sunduğu üstün kalitesi sayesinde, İtalya’ da özel olarak tek bir üreticiye tahsis edilen tek apelasyon…

Decanter’ in Bordo uzmanı Jane Anson’ un yakın zamanda gerçekleştirilen bir vertikal tadımda yine 100 puanla değerlendirip, elinizde varsa mümkünse daha tutun dediği bu efsaneye sahip olsanız siz ne yapardınız? Astronomik fiyatı ile satmak mı? Yoksa Ian D’ Agata gibi, kundağından ara sıra alıp bir bebek gibi okşayıp, sevip içeceğiniz günü hayal etmek mi?

Bir yanıt yazın