ADCO Grand Tasting 2023 notları…

3 yıl aradan sonra yeniden yapılan Adco Grand Tasting’ de olağanüstü kaliteleri ile hiç düşünmeden öne çıkarmak istediğim üç şarap var.
Tua Rita Giusto di Notri 2018, %80 Cab. Sav. %10 Merlot, %10 Cab. Franc blendi. Bence tadımın açık ara en iyi şarabıydı (beyazlar dahil) İnanılmaz güçlü ve etkileyici bir buruna sahip, cassis, siyah olgun meyveler, tatlı baharatlar, az pişmiş et, tütün, deri aromaları baş döndürücü… Damak ayrı bir şölen, tam gövdeli, güçlü kadifemsi tanenlerini dengeleyen yoğun meyve yapısı ile çok uzun bitişli müthiş bir şarap… Çok genç ama yine de içilebilir. Rahat bir 15 senesi var önünde diye düşünüyorum. Yurtdışında yaklaşık 100 dolar fiyatı var. Ülkemizde nerelere varır düşünemiyorum…

Louis Latour Vosne-Romanee 2019… Üretici 5 ayrı şarapla tadımdaydı. Hepsi köy apelasyonu olan şarapların tartışmasız en iyisi Vosne-Romanee 2019′ du. Diğer apelasyonlardan çok daha yoğun meyve yapısı ve gücü, bu apelasyonun neden en çok grand cru bağa sahip olduğunun tezahürü gibiydi.

Fontanafredda Serralunga Alba 2018, burunda sunduğu enfes kırmızı meyvelere eşlik eden casis kokuları ve damaktaki cüssesi ile tam da çok özlediğim olağanüstü bir Barolo örneğiydi…

2. fotoğraftaki Yeni Zelanda Sauvignon Blanc’ larından Dog Point 2022′ nin parfümsü burnu, Craggy Range 2022′ nin ise damağı mest ediciydi…Yeni Zelanda hakikaten bu üzüm için sihirli bir yer…

Adco portföyündeki Friuli beyazları dikkate değer… Friuli tam bir beyaz cenneti bölge. Radikon, Gravner gibi kült orange wine üreticileri de bu bölgedede yerleşikler. Bildiğim bir üretici olmadığı için temkinle yaklaştım ama ilk tattığım Pinot Grigio resmen ters köşe yaptı. Piyasadaki mebzul miktardaki ucuz pinot grigio’ ları unutun. Damaktaki konsantrasyonu ve tazeliği ile bambaşka bir seviyedeydi… Yurt dışında 18- 20 dolar bandında… Vintage Tunina ( field blend- ribolla gialla, malvasia, picolit) ise hem fiyat hem de kalite bakımından premium seviyede (60-70 $)

Kırmızılarda daha uygun fiyatlı ve kaliteli şaraplardan Tua Rita masasında sunulan Poggioraso %100 Cabernet Franc içeriyor. Tam gövdeli, kadife dokulu bu şarabın profili nefis bir meyve ve baharat kombinasyonu… Yeni barik fıçı ile de uyum içinde. Uzun bitişli, ince taneli güçlü tanenleri ile etkileyici bir şarap. Yurt dışında yaklaşık 20 euro fiyatı var. Gösterişli ve gövdeli şaraplardan hoşlananlar için… Chateau de Seguin, Migros ve Macrocenter raflarında sıkça gördüğüm bir şaraptı ancak kalitesi hakkında bir fikrim olmadığı için satın alıp denememiştim. 2018 rekoltesi bu Bordeaux Superior casis de içeren tipik ve temiz bir burna, iyi bir meyve yoğunluğuna ve uzunluğa sahipti. 2019 rekoltesi ise 18′ e göre daha zayıf kalmış.

Uygun fiyatlı dikkat çeken başka bir beyaz ise Alamos Chardonnay 2021 oldu benim için. Çok temiz, tipik, damakta dengeli ve kalıcı bir chardonnay.

1500 tl satış fiyatını görüp, hep şaşkın bir gülümseme ile baktığım popüler kültürün gözde rozesi Whisperin Angel’ i bu etkinlik sayesinde tadabildim. Ancak fiyatını anlamlı kılacak özel bir şey bulamadım.

Bir yanıt yazın