Çakır Şarapçılık Ziyareti 26/07/2020

Günün diğer ziyareti ise bu sene çıkardığı ilk rekolteleri ile kapılarını ziyaretçilere açan Çakır Şaraphanesi oldu. 2001 yılında başlayan bağ yatırımı ile günümüzde nerdeyse 20 yaşına gelmiş gürbüz Cabernet Sauvignon asmalarının süslediği bağa bakan terasında tadım yapıp, yemek yiyebileceğiniz, taş konstrüksiyon, zevkli ve keyifli bir mekan yaratmışlar. Güleryüzlü, cana yakın sohbetiyle şaraphane sahibi Erol Bey’ den bilgi aldık, beraberce tadım yaptık. Misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz…

Somnium markası altında Bornova Misketi, Roze, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Cabernet Sauvignon- Merlot şarapları tattık.

Somnium Bornova Misket 2019… Burunda temiz ve tipik misket aromalarına sahip. Orta asitli, orta bitişli bir beyaz…

Somnium Roze 2018… Bürokratik engeller nedeniyle şişelenme aşamasında biraz fazla beklemek zorunda kalmış. O yüzden 2020 yılında şişelenmiş. Doğal olarak şarap biraz gelişmiş özellikler taşıyor.Kırmızı meyvalar daha olgun reçelsi- pişmiş karaktere bürünmüş. Hafifçe de bukeler geliştirmiş. Diriliğini biraz kaybetmiş olsa da, orta asit ve orta bitişi ile halen keyifle içilebiliyor.

Somnium Chardonnay 2018… Yeni meşe notalarının domine ettiği şarapta, altta yatan orta gövdeli, orta asitli Chardonnay karakteri kendini tam olarak ortaya koyamıyor. Füme aromalı orta olgunlukta peynirlere güzel eşlik edebilir.

Somnium Cabernet Sauvignon 2018. Kısmen meşe görmüş, üzüm tipisitesini örtmeyen bu orta gövdeli şarap siyah reçelsi meyvalar ve pirazin notaları ile kolay içimli ve dengeli.

Somnium Cabernet Sauvignon- Merlot 2018… Firmanın öncü şarabı olarak, sıcak 2018 rekoltesine rağmen, bunun hakkını veren yoğunlukta ve güçte bir şarap olmuş. Konsantrasyonu, yumuşaklığı, dengesi yeterli. Sıcak yıl özellikleri taşıyan, yeni meşeden gelen tatlı baharatlarla beraber reçelsi karakterde algılanan, tanenleri sert ve köşeli, orta üstü uzunlukta bir yemek şarabı…

Bir yanıt yazın