Chamlija Karasevda 2018

Trakya ve daha geniş ele alırsak Balkan Coğrafyasının en eski üzümlerinden olan Papaskarası, yeniden popüler olmasını büyük ölçüde Chamlija’ ya borçlu. Unutulmaya yüz tutmuş bu üzümü son 10-15 yıl içerisinde üzerinde titizlikle durarak bağdan, şaraphaneye her adımında detaylı analizlerle geliştirip nefis şaraplara imza atmaya devam ediyor Mustafa Çamlıca. Sık dikim, sulamasız, gübresiz tarım ile düşük verim üzerinde hassasiyetle durup, daha olgun, daha konsantre üzümlerle oluyor tabi bunlar. Ayrıca Papaskarası salkımlarının, üzümlerle beraber işlenmesinin önemini farkedip, uygulayarak, şaraba ekstra aroma, lezzet ve yapı katarak başka bir klasmana taşıyan da Mustafa Bey oldu. Dün akşam yeni rekolte Karasevda 2018’ i tatma imkanım oldu. Net bir şekilde söyleyebilirim ki bu rekolte şimdiye kadarkilerin en iyisi!
Dün akşam ki tadımda 2017 ve 2018 beraberce, karşılaştırarak tadıldı. 2017 rekoltesi de çok sevilen, beğenilen bir rekolteydi. Ancak 2018’ de yakalanan olgunluk ve şarabın işleniş biçimi Karasevda’ yı başka bir seviyeye çıkarmış. Bana Kuzey-doğu İtalya Bolzano, Südtirol bölgelerinin soluk benizli ama aromatik ve leziz Pinot Noir’ lerini hatırlattı. Ströblhof mesela… 2018’ in gül gibi floral, kırmızı mevya ve baharatsı çeşitliliğine ek olarak, salkımlardan gelen harika tanenler, şarabı damakta daha yapılı kılarken, dokusunu da ipeksi kaliteye taşımış. Mükemmel derecede dengeli olan bu şarabın yüksek asiditesi ve tanenleri ile biraz gelişeceğini de düşünüyorum.

Üretici: Chamlija Bölge: Trakya Üzüm: Papaskarası Rekolte: 2018

Fiyat:110 tl

Kalite Değerlendirmesi: Aromatik kompleksitesi, dengesi çok iyi. Yoğunluğu orta+ seviyede. Bitiş de orta+ seviyede… ÇOK İYİ 86

İçim Aralığı: 2020-2023

Bir yanıt yazın