Chateau du Cedre, Le Cedre 2015

Yeni Dünya- Eski Dünya karşılaştırmaları meraklı şarapseverler arasında pek popülerdir ama konu Malbec olunca ve Eski Dünya denince öyle sınırlı bir alanda sıkışır kalırız ki işte orası Fransa’ nın minik (~4200 h) bir apelasyonu olan Cahors’ tur. Cahors etiketini taşıyabilmeleri için bu şarapların  minimum %70 Malbec içermeleri gerekir. Kalanı Merlot ve/ veya Tannat olabilir. Lot nehrinin mikrokliması ile ılımanlaşan iklimi ve sürüklediği çakıllarla meydana getirdiği teraslar Ortaçağ’ dan beri ” black wine” olarak bilinen Malbec için ideal teruar olmuştur ama gel de bul bulabilirsen, hele ki Türkiye’ de! 

Metro Market büyük bir süpriz yapmış, bölgenin en önde gelen üreticilerinden Chateau du Cedre’ nin ( Cedre= Sedir ağacı) üst segment %100 Malbec şarabı Le Cedre’ nin 2015 rekoltesini ithal etmiş. WE 93 puanlı ve yurtdışı satış fiyatı 60 dolar civarı olan bu şarabı, indirimde 560 tl fiyatla kaçırmadım tabiki…

Derin yakut renkli- hafiften vişne çürüğüne dönmüş, ancak ‘black wine’ denecek kadar da yoğun değil. Burunda ilk dikkatimi çeken sedir ağacı oldu. ( O sırada isminin Sedir Ağacı’ ndan gelmiş olabileceğine henüz uyanmamıştım.) Kısmen yeni Fransız meşe fıçı görmüş bu şarabın meşe entegrasyonu 7 yaş itibarıyla mükemmel seviyede. Sedir ağacı, vanilya aromalarını hissediyorsunuz ancak diğer aromalarla bir bütünün parçası haline gelmişler ayrıca siyah erik ve kirazın hem taze hem kuru nüansları, tütün- orman tabanı-deri bukeleri ve de hafiften menekşemsi esintilerle nefis bir buruna sahip. Damakta gövdeli, sağlam yapılı ama bir yandan da mükemmelce yuvarlanmış bir dokusu olan bu şarabın lezzeti bana göre doruk noktasında. Meyvenin tatlımsılığı/ gücü diri asidite ile dengelenmiş, güçlü tanenleri entegre, uzun bitişli harika bir Eski Dünya Malbec’i bu… Neden mi Eski Dünya? Çünkü Yeni Dünya’nın bana göre çok önde ve gösterişli meyve profili hatta çoğu zaman fark ettiğim üzümsü ( grapey) karakterinden uzak olması, ölçülü ve taze meyvemsiliği, katmanlılığı ve çelik gibi tanenleri ile ayrılıyor… En az bir 4-5 yıl daha bu formunu ( ideal içim) korur diye düşünüyorum. 

Puan:95

Keyifli içim aralığı: 2022-2026+

Bir yanıt yazın