Dugladze Mukuzani 2016

Mukuzani Gürcistan’ ın önde gelen şarap bölgesi Kakheti nin alt apelasyonlarından biri. Bu şarap da Gürcistan’ ın Boğazkeresi diyebileceğimiz tannik Saperavi üzümünden yapılmış. Boğazkere’ den farklı olarak çok daha fazla renk maddesi antosiyanin içeriyor ve yüksek asitli bir üzüm. Simsiyah kabuğu altındaki etli, sulu pulpasının da renkli olması ayrı bir özelliği… Soğuğa dayanıklılığı ile karasal iklimin en sert şekilde etkisini gösterdiği dağlık Kakheti bölgesinin yüksek rakımlarında bile yaşayabiliyor. Orta-erken uyanan asmaları ve geç olgunlaşması nedeniyle uzun bir olgunlaşma sürecine ihtiyacı olan bu üzüme Gürcistan’ ın simge üzümü diyebiliriz.


Elinde bu şarapla çıkagelen arkadaşım Ersen, semtin kendi halindeki bir marketinden satın aldığını söyleyince şaşırdım. Arka etikette Syrahşarapçılık ve İthalat şirketinin ismi var. Araştırınca Dugladze markasının distrübitörü olduğunu öğrendik.
Şarap fena değil gerçekten. Yaklaşık 5 yaşında olmasının da etkisi ile yuvarlanmış bir damağa sahip olmasının yanısıra halen yeterli meyveye de sahip. Orta gövdeli ve dengeli bu şarabın tek kusuru bitişteki aşırı olmasa da belirgin fenolik acılığı. Orta üstü asitli, orta uzunlukta, olgun/ reçelsi çilek, erik gibi kırmızı meyve tatları ile biten bir şarap. 100+ tl

Puan: 85

Keyifli içim aralığı: 2021-2023

Bir yanıt yazın