Gavi, Cortese, Broglia

Bu bloğu okuyan çoğu kişi gibi, şarap tutkunu kişilerin aşina olduğu, çok sevdiği hatta belki de hayran olduğu Barolo, Barbaresco gibi büyük kırmızıların yurdu Piemonte’ nin, geri planda kalan leziz beyazları da vardır. Narince’ ye çok benzettiğim Arneis, Asti’ nin tatlı köpüklü misketi, Novello’ dan Nascetta gibi… Bir de Cortese var ki ona ayrı bir parentez açmazsak olmaz! Milano’ dan Alba’ ya giderken Aleksandriya’ nın güneyinde kalan, Piemonte’ nin Akdeniz’ le arasındaki özerk Liguria bölgesine komşu Gavi Kasabası çevresinde yetişen üzümlerden en iyi örnekleri üretildiği için çoğu kişinin Gavi üzümü sandığı Cortese üzümü… Gavi ise bir DOCG apelasyonu… Yani ancak belli bir coğrafi bölgede yetiştirilen Cortese üzümlerinden, belli regülasyonlara tabi olarak üretilen beyazlara Gavi şarabı ismi verilebiliyor. Apelasyonun sınırlarını oluşturan coğrafi bölge, Gavi Kasabasını da içinde alan daha geniş bir bölge. Apelasyon sınırları içinde ama Gavi Kasabası dışında üretilen şaraplar Gavi ismini alırken, Gavi kasabasında üretilen Gavi şaraplarına, iki kere Gavi olduğu için İtalyan’ cada Gavi di Gavi deniyor ve etikette özel olarak belirtilebiliyor.
Gavi Kasabası’ nın göreceli olarak daha ılık mikrokliması, Cortese üzümüne daha sık tam olgunlaşma şansı tanıdığı için, Gavi’ nin Gavi’ leri daha konsantre, daha kompleks yapıda oluyor. Cortese üzümü olgunlaşmak için ılık ortamlara ihtiyaç duyuyor ancak asiditesini de korumayı biliyor. Piemonte’ de %100 Cortese kullanılan Gavi apelasyonu dışında Cortese üzümünden yapılan şaraplar, bölgenin serin mezokliması nedeniyle aşırı asidik olabildiği için çoğu kez başka üzümlerle dengelenmek zorunda kalınıyor.
Yazının başında da belirtmiştim Piemonte’ nin alt bölgelerinden Roero bölgesi orjinli Arneis üzümünü Narince’ ye çok benzetiyorum. Cortese’ yi benzet bakalım derseniz, olsa olsa Emir üzümü olur derim… Gerçekten de mineralite ve asiditeyi taşıyış biçimlerini, damaktaki doğrusallıklarını çok benzetiyorum.
Dün gece ülkemizdeki nadir Gavi şaraplarından, Adco’ nun ithal ettiği Broglia Gavi di Gavi 2019’ u tattık. Açık limon renkli. Burunda tertemiz ve taze notalarla çekici misket limonu, greyfurt, yeşil erik, papatya ve acıbadem aromaları alınıyor. Damakta orta gövdeli, hafif yağlımsı ve çok taze. Orta üstü asiditesi ve tuzlumsu mineralitesinin eşlik ettiği orta uzunlukta bitişi ağırlıksız ve çok dengeli bir şarap. Bu hoş Gavi’ den sonra aynı fiyat sevilerinde, hatta belki daha da pahalı iddialı bir yerli Chardonnay açtık. Gavi’ nin mütevazi , doğal, dengeli harmonisinden sonra ikinci şarabın sunduğu zorlama soğuk fermentasyon aromaları, lees ve fıçı birlikteliği sırıtıyordu ve bize çok sahte geldi. Elinizdeki üzümün cinsine, kalitesine göre, neyi ne kadar istiyorsa o kadar verirseniz, çok üst düzey olmasa da bu Gavi gibi doğru düzgün, ağırlıksız, mükemmelce dengeli şaraplar yakalayabilirsiniz. Ahkam kesmiş gibi olmak istemem ama bu seviyelerde, üzümün performansını doğru ve doğal olarak yansıtan şaraplar üretmenin fazlasıyla birikim işi olduğunu düşünüyorum. Hem de biriktirmek için belki de yüzyıllar gerektiren bir iş ve önümüzde daha çok yol var…

Broglia Gavi di Gavi 2019

Puan: 88

Keyifli içim aralığı: 2020- 2022

Bir yanıt yazın