Kocabağ Gravite 2017

8 Ağustos’ ta gerçekleştirdiğimiz kör tadımda dikkatimi çeken şaraplardan biriydi… Kör tadım zorlu bir deneyim. Özellikle böyle, çok sayıda ve güçlü stilde şaraplar tadıyorsanız, bir önce tattığınız şarap, bir sonrakini algılayışınızda yanılsamalara yol açabilir. Ve detayları kaçırmanız da çok olasıdır. Ben de yeni bir şişe Gravite ile detaylı bir değerlendirme yapmak istedim.

%53 Cabernet Sauvignon, %47 Boğazkere blendi. Cabernet Sauvignon 10-15 yaşındaki bağlardan hasat edilmiş ve çelik tankta fermentasyon sonrası yine çelik tankta olgunlaştırılmış. Boğazkere ise 30-50 yaşındaki yaşlı asmalardan elde edilip, 10 ay 0-1-2 yaşlarında Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. 14 derece alkollü.

Derin yakut renkli. Burunda yoğun olgun çilek, vişne gibi tatlı kırmızı meyve aromaları ile başlasa da hemen arkasından sanki bir Amarone çıkıyor sahneye. Kuru erik, kuru incir, tütün gibi bukeler öne çıkıp, direksiyona geçiyorlar. Damakta ortaüstü gövdeli. Yoğun meyvemsilik tatlımsı bir lezzetle tüm damağı kaplıyor. Aynı zamanda çok saf ve pürüzsüz bir dokuya sahip. Orta üstü asiditesi şarabı gayet iyi taşıyor ancak uzun bitişinde denge, ılık, meyvemsi tatlımsılıktan yana. Tanenleri oldukça ince yapılı ve orta yoğunluktalar. Bu şarap bence pikte ve maksimum 2-3 sene içinde tüketilmeli.

Puan 89

Keyifli içim aralığı: 2020-2023

Bir yanıt yazın