Selefkia Aküzüm 2019 ve Patkara 2019

Toros Dağları’ ndan 1000 metre üzeri rakımdaki goble formundaki yaşlı bağlardan elde edilen yerel üzümler beyaz Aküzüm ve kırmızı Patkara’ dan üretilen Selefkia şaraplarının 2019 rekoltesini sonunda tatma imkanı bulabildim.

Aküzüm 2019, açık limon renkli. Yoğun olmayan burnunda otsu, samansı notaların ardından greyfurt, golden elma, ayva hatırlatan aromalar alınıyor. Damakta hafif gövdeli ve düşük asitli. Otsu-baharsı bitişi ise kısa.

Patkara ise orta yakut renkli. Burnunda orta yoğunlukta tatlı çilek, vişne, ahududu gibi kırmızı meyvalar ve bunların altında hafifçe yanık saman hatırlatan aromalar alınıyor. Damakta hafif- orta gövdeli, ancak orta asitli. Dengesi yeterli. Kısa- orta bitişli . Soğutularak aperitif olarak tüketime uygun, kolay içimli bir şarap.

Her iki şarap ta temiz, hatasız şaraplar. Ancak yapıcı olmak adına belirtmem gerekir ki, 1000 metre rakımdan çok daha yüksek asit beklerdim. Ayrıca otsu, herbal notlar ve göreceli olarak silik meyvamsı karakter, bana yüksek verimi düşündürdü. Geçen sene tattığım birkaç Patkara örneği, çok daha yoğun renkli, gövdeli, güçlü kırmızı meyva aromalarına sahipti. Her iki üzümün de gerçek potansiyellerinin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Ama bu potansiyele ulaşmak uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Tutkuyla sarılıp, peşini bırakmadan daha iyi için çalışmak lazım. Gelecek yerel varyetellerde ve biz şarapseverler de destek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız… Selefkia Şaraphanesi’ ne bu iki yerel üzümü koruyup, bizlere kazandırdıkları için de ayrıca teşekkür etmeliyim…

Bir yanıt yazın