Grillo…

Sicilya’ nın yerel beyazı Grillo’ yu gerçekten çok sevdim. Söylemesi de çok kolay 🙂 İsmin telaffuz kolaylığı dış pazarlarda işe yarasa da iç piyasada İtalyan’ ca ” Cırcır böceği ” anlamında olduğu için ne kadar işe yarıyor bilemem :))

Aslında meşhur fortifiye Sicilya şarabı Marsala’ nın ana üzümlerinden biri ve Premium Marsala kalitesinde ana belirleyici faktör denebilir. Kalın kabuklu bir beyaz, o yüzden güneşe, rüzgara ve denizden rüzgarla gelen tuza, toza dirençli bir varyetel. Bir yandan da çok gürbüz, büyümeye meraklı bir yapısı var. Verimi azaltmazsanız son derece sıradanlaşıyor. O halde ne yapalım da iyi şarap yapalım? Verimi azaltalım… Besin açısından fakir, kuru ve kumlu topraklardan zengin sahil boyunca uzanan kıyı şeridine yakın yerlere dikelim. Toprak fakirse, vigor (gürbüzlük- aşırı büyüme/gelişme eğilimi) düşük, üzümler daha konsantre ve olgun demek. Rüzgar da var, kabuğumuz kalın, hastalıklara dirençliyiz… Tamam işte, mükemmelce olgunlaşmış, sağlıklı üzümlerimiz varsa şarap yapmak kolay! (şarap yapmayı bildiğimizi farzediyorum 🙂

Gelelim bu şaraba… Marco de Bartoli bu üzümün potansiyelini farkedip, sek şarap denemeleri yapan ilk üretici. Hafif-Orta yoğunlukta limon, elma, badem aromaları sunan bir üzüm genelde. Ama bana göre en belirleyici özelliği, yüksek gliserol içeriği nedeniyle yoğun bir gövdeye sahip olması ve kalın kabukları ile temas yöntemiyle üretilen örneklerinde bitişte hafifçe ortaya çıkan tanenleri. Sahile yakın kumlu topraklardan gelen tuzluluk da cabası… Çok karakterli, özgün bir üzüm. Özellikle Marsala şehrinin kuzeyindeki Mozia adası bu üzüm için bir ”Cru” kabul ediliyor. 20-25 euroya en üst düzey örneklerini satın alabiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın