Kocabağ Gravite 2017

Kapadokya’ lı üretici Kocabağ’ ın en tepedeki şarabı Gravite’ nin 2017 rekoltesini 3-4 sene önce bir kör tadımda deneyimleyip çok beğenmiştim. Cabernet Sauvignon ve Boğazkere gibi güçlü tanenleri ile bilinen iki üzümün kupajından mümkün olduğunca zarif ve taze kalmayı başarmış, meyvemsi karakterde bir şarap üretilmiş ve tanen yönetimi de hayran bırakmıştı beni. Geçen zaman içinde tekrar tatma imkanım olmadı. Yakınlardaki büyük Metro indiriminde 170 tl fiyatını görünce, ne durumda olduğunu görme fırsatını yakalamış oldum.
Daha önce dikkatimi çekmemişti. 3 cm’ lik diam mantar, üreticinin şarabı yerleştirdiği segmenti düşününce çok absürd geldi. Yıllanma potansiyeli olan üst segment şarapları koruyabilmek için en azından 4 veya 5 cm lik mantar kullanılmalıydı diye düşünüyorum.
Derin yakut renkli ve kenarlarında kiremitsi rim belirgin. Burunda olgun ve kuru tonlarda kırmızı ve siyah meyveler, kuru tütün yaprakları, deri gibi bukeleri arka planda oksidasyon düşündüren pişmiş notalar takip ediyor. Şarap damakta orta gövdeli zarif ve kısmen de taze. Damaktaki iyi durumuna göre burunda sırıtan oksidatif notaların kısa mantarın yetersizliği ile ilgili olma ihtimali yüksek. Tanenleri entegre, bitiş orta üstü uzunlukta. Saklanma koşullarına göre şişeden şişeye farklılıklar olacaktır ama yine de elinde tutan varsa bir an önce tüketmek güvenli olacaktır.

Puan: 82

Bir yanıt yazın