Mastrojanni Brunello di Montalcino 2012

Eataly’ den geçen hafta denediğim bir şaraptan bahsedeceğim bugün. Bu arada deneyip çok beğendiğim ve tam bir ‘ maden’ bulduğumu düşündüğüm Fontanafredda Serralunga 2012’ ye nerdeyse %100 zam gelmiş ve fiyatı 595 tl’ den 955 tl’ ye yükselmiş ( magnum yani 1,5 lt ). Bir miktar daha alıp kava atma hevesiyle gitmiştim ama nasip olmadı 🙁
Raflara göz gezdirirken daha önce de gözüme çarpan ama almadığım Mastrojanni Brunello di Montalcino 2012’ nin 521 tl lik fiyatının değişmediğini görünce denemeye karar verdim. Bu fiyat çoğumuza oldukça yüksek gibi görünebilir ancak yurtdışında yaklaşık 70 dolara satıldığını göz önüne alırsak, Ülkemizde markete gidip neredeyse aynı fiyata bu şarabı alabildiğinizi düşününce gayet makul bence… Ayrıca uluslar arası bazı ünlü şarap kritiklerinden de referans olabilecek oldukça yüksek puanlara (WA 94 JS 94) sahip bir şarap.
Brunello di Montalcino çoğumuzun bildiği gibi %100 Sangiovese üzümü kullanılarak üretilip, vintage tarihinden itibaren fıçıda ve şişede toplam 5 yıl yıllandırıldıktan sonra piyasaya sürülen bir şarap. Bu uzun süre boyunca şarap bir miktar geliştiği için ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda bile hissedilen kompleks üçüncül aromalara sahip oluyor genelde. Şarap tipik yıllanmış sangiovese rengi olan vişne çürüğü renginde. Burunda olgun ve kuru nüanslarla gelen siyah meyveler ve tütün tipik, hafifçe katran,orman tabanı ve deri de alınıyor. Damakta ise burundan çok daha fazlası karşılıyor bizi. Olağan üstü yumuşak, yuvarlak, kadifemsi ve aynı zamanda taze bir doku, lezizliğinin doruğunda bir konsantrasyon ve dengeye sahip, uzun bitişli nefis bir şarap. Bence içim için mükemmel bir olgunlukta şu an. En azından üç- dört sene daha bu seviyesini koruyacaktır… Kesinlikle alıp tatmaya değer bir kalite bu!

Puan:96

Keyifli içim aralığı: 2021-2025

Bir yanıt yazın