Perdix Urla…

İzmir/ Urla hızla adını şarapla özdeşleştirme yolunda ilerliyor. Bölgedeki şaraphanelere bir yeni isim daha eklendi. Perdix…

Paşa Tekstil kurucusu ve sahiplerinden Osman Çapkınoğlu’ nun sahibi olduğu Perdix, Keklik türü kuşların genel adı aslında. Bağların bulunduğu Urla Dağovacık mevkindeki habitata ait kekliklerden esinlenilmiş. Yaklaşık 75-80 dönüm ekili bağ alanında bir tek beyaz var o da Bornova Misketi. Kırmızılar ise Boğazkere, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz.

Perdix şaraplarının ilk rekolteleri kısa bir zaman önce piyasaya çıktı ve hemen adından söz ettirmeyi başardı. 5 ayrı etiket ile piyasaya çıkan bu şaraplardan Bornova Misketi ve Boğazkere’ de kullanılan üzümler Perdix’in kendi bağlarına ait. Sauvignon Blanc, Pinot Noir Roze, Petit Verdot- Cabernet Franc Kupajı ise satın alınan üzümlerle yapılmış.

Ben özelikle kırmızılardan bahsetmek istiyorum. İki kırmızı da yeni dünya stilinde yapılmış, fıçı etkisi bariz hissedilen şaraplar. Kullanılan fıçıların kalitesi burunda ve damakta hissediliyor. Aromatik olarak altta yatan üzümlerle uyumlu, şarabın dokusuna ve yapısına pozitif etkileri olan fıçı etkileri… Genel denge olarak şu an PV-CF daha iyi ama Benim favorim Boğazkere. Damakta fıçı etkisi altında daha etli, sulu, lezzetli bir juice var. Sonda tanenler biraz zorlayıcı evet, bu yöndeki eleştirilere katılıyorum ancak 5 sene sonra daha keyifle içilen Boğazkere olacak diye düşünüyorum.

Sayın Osman Çapkınoğlu ve eşi Sayın Ebru Çapkınoğlu çok samimi ve içten insanlar. Bu işi tamamen profesyonellere bırakıp, kalite odaklı üretim yapmaya adanmışlar. Umarım hakettikleri karşılığı alırlar…

Bir yanıt yazın