Perdix ziyareti 26/07/ 2020

26/07/ 2020 Mini Urla Bağ Yolu ziyareti…

Dün, 2 kafadar minik bir Urla Bağ yolu ziyareti yaptık. Geçen sene piyasaya çıkan ilk rekolteleri ile  sükseli bir başlangıç yapan Perdix şaraphanesinin yeni rekoltelerinin çıktığını duyunca bir tadım ziyaretinde bulunalım dedik. Ödüllü mimarisi, geniş çim bahçesi ve Çeşme’ ye yakınlığı ile özellikle tatilci şarapseverlerin büyük ilgi gösterdiği bir şaraphane Perdix. Bu sene devreye giren restoranı ile de artık daha geniş yelpazede bir tüketici grubuna hizmet ediyorlar. Yıllık kapasitesi güncel olarak 35 bin litre civarı.

Tadımını yaptığımız şaraplarla  ilgili kısa notlarım şu şekilde…

Perdix Misket 2019, bir önceki rekoltenin hafifliğinden ve tazeliğinden uzak bir şarap olmuş. Burunda temiz ve aromatik profili yeterli olsa bile arka planda hafifçe vejetal ve otsu notalar dikkat çekici. Ayrıca düşük asidite ve 14.5 alkolü de tolere edemediğini düşünüyorum.

Perdix Roze 2019… Merlot ve Syrah üzümleri kullanılmış. Koyu somon renkli. Burunda çok olgun çilek, erik gibi  kırmızı meyvalar, gül reçeli gibi floral aromalar alınıyor. Orta gövdeli, orta bitişinde hafifçe alkol hissedilse bile yeterli tazeliğe ve dengeye sahip bir roze…

Perdix Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir 2018… Giriş seviyesi, uygun fiyat kategorisinde düşünülmüş bir etiket. Gerçekten de kalitesine göre fiyatı oldukça iyi. Kısmen fıçı da görmüş. Orta gövdeli ve damakta biraz ince yapılı… Olgun, reçelsi siyah meyvalar, vanilya ve pirazin dokunuşları ile orta asitli, orta uzunlukta bitişindeki  belirgin tanenleri ile erken içime uygun, dengeli bir şarap. Kampanya ile 47,5 tl…

Perdix Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah 2018… Günün favori şarabı oldu. Kenarlarında kiremitsi rim bulunan orta yoğunlukta yakut renkli. Burunda olgun, reçelsi siyah meyvalar, dengeli fıçı kullanımı ve entegrasyonuna sahip, pirazin dokunuşlarının da hissedildiği bir şarap. İçime hazır konsantrasyonu, yumuşaklığı olan, ortaüstü asiditesi sayesinde yeterli tazeliğe de sahip. Orta uzunluktaki bitişinde güçlü ama biraz kuru ve kırçıllı tanenleri ile 2-3 yıl içinde tüketilmesi uygun.

Perdix Cabernet Sauvignon 2018… Olgun, reçelsi burnunda, yeni meşe etkilerinin de açık olduğu bir şarap. Ortaüstü gövdeli, orta üstü asitli ve tanenleri güçlü ve kaba… Tanenlerinin ehlileşmesi için gerekli ve yeterli konsantrasyona sahip değil gibi…

Geçen senenin en ilgi çeken şaraplarından biri olan, firmanın simge şarap adayı Boğazkere’ nin  2018 rekoltesi ise geçen rekolte 2017’ nin gölgesinde kalmış. Bence hem konsantrasyon, hem yumuşaklık hem de fıçı entegrasyonu açısından daha zayıf bir rekolte. Ayrıca asetaldehid düşündüren aromalar da belirgin şekilde hissediliyordu.

Yemeğe Dana Carpaccio ve peynir tabağı ile başladık. Lezzetli ve tazeydiler. Ana yemek olarak Cafe de Paris soslu ızgara dana bonfile yanında kuşkonmaz ızgara aldık. Et de çok lezzetli ve tam istediğimiz kıvamda pişirilmişti. Günün favori şarabı Cabs-Merlot- Syrah 2018 ile eşleştirdik.

Bir yanıt yazın