Buon Padre

Langhe muhteşem kırmızı şaraplara ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda gastronomi açısından da çok gözde bir bölge. Kuşkusuz bunda en önemli etken her sene Ekim- Kasım aylarında toplanan Beyaz Trüf ( Alba Trüfü). Tabi trüf dışında şarapla muhteşem eşlik eden geleneksel yemekler de var.

Beyaz trüfün en popüler eşlikçisi Tajarin denen bol yumurtalı ince telli bir makarna çeşidi. Trüf mevsimi dışında Ragu sos ile servis ediliyor genelde.

Carne Cruda, körpe dana etinden hazırlanan çiğ bıçak kıyması. Zeytinyağ, karabiber ile tüketebileceğiniz gibi, mevsiminde üzerinde trüfle alabilirsiniz.

Brasato al Barolo, Barolo şarabı ile pişirilmiş dana eti. Bir gece önceden Barolo şarabı içinde, havuç,kereviz sapı, soğan, sarmısak ve taze baharatlarla bekletilen dana eti (özellikle yanak veya gerdan) ertesi günü kısık ateşte 2-3 saat pişiriliyor. Et içinden alındıktan sonra kalan malzeme rondodan geçirilerek sos haline getirilip servis ediliyor.

Bölgede gittiğiniz tüm restoranlarda bu üç geleneksel yemek rutin olarak menüde karşınıza çıkar.

Bizim deneyimlediğimiz restoranlar içinde en iyi Tajarin ( Ragu soslu) ve en iyi Brasato al Barolo,Viberti şaraplarına ait olan Buon Padre Restorandaydı. Şarap menüsü genelde kendi şaraplarından oluşuyor ama az sayıda dünya şaraplarından örnekler de bulunuyor.

Yemekte tattığımız şaraplar Viberti’ nin klasik Barolo’su Buon Padre 2013 ve sadece restoranda içebileceğiniz, çok az sayıda ve sadece bazı yıllarda üretilen Inisj 2011.

Viberti Buon Padre 2013, iyi bir yılın, eli ayağı son derece düzgün tipik bir Barolo’su.

Inisj 2011 ise %90 Nebbiolo, %10 Barbera kupajı bir DOC. 2011 rekoltesinde yapılan Barolo şarabına %10 Barbera eklenerek elde edilmiş. Barbera blende renk ve aroma açısından katkı yapmış ve şarabı geliştirmiş. Çok beğendim.

Bir yanıt yazın