Planeta Etna Bianco 2019

Daha birkaç gün önce konu beyazlardan açılınca Aslı’ ya – Ya ben Carricante içmeyi özledim- diye yakınmıştım. Sicilya gibi Akdeniz’ in ortasında konumlanmış, Akdeniz iklimini iliklerine kadar yaşayan bir Ada’ ya, heybetli görüntüsü ile hükmeden aktif bir yanardağ olan Etna Dağı’ nın volkanik topraklarının zengin mineral havuzuyla büyüyen Carricante üzümlerinden öyle beyazlar üretiliyor ki, hayran kalmamak elde değil. Daha önce Carricante ile ilgili detaylı bir yazı paylaşmıştım. İsteyenler göz atabilir- https://www.wine-surgeon.com/carricante/-
3000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip Etna Dağı’ nın 700 -1100 m seviyelerinde konumlanmış bağların rakımlarının sağladığı gece-gündüz sıcaklık farkı ile yavaş yavaş olgunlaşan, malik asitten zengin üzümler ile yapılan şaraplarda, volkanik toprakların sağladığı mineral zenginlik de kalite açısından çok belirleyici bir rol oynuyor.
Dün hiç beklemediğim bir anda Metro Market raflarında gördüğüm Ada’ nın en büyük ve prestijli üreticilerinden Planeta’ nın şarapları büyük bir sürpriz oldu bana. Fiyat etiketleri bile henüz konmamıştı ama ben heyecanla her birinden ikişer, üçer şişe kapıp, market arabasına yerleştirmiştim bile. Planeta’ nın 3 ayrı şarabından biri beyaz Etna Bianco DOC ( Carricante), diğer ikisi ise Etna Rosso DOC ( Nerello mascalese ) ve Adanın tek DOCG apelasyonu olan Cerasuolo di Vittoria ( Nero d’ Avola- Frappato blendi)… Fiyatlar 400-500 bandında…
İlk olarak Etna Bianco’ yu açtık. Bir kısmı barik fıçılarda fermente edilmiş %100 Carricante üzümünden üretilmiş bu şarap 2019 rekoltesi. Planeta’ nın bir üst seviye Carricante ( Eruzione 1614) şarabı da var. Bu şarap giriş seviyesi kabul edilebilir. Son derece taze ve temiz bir burna sahip. Yeşil narenciye kabuğu, yeşil elma, yeşil armut gibi aromalara eşlik eden kırılmış taş, is, çakmak taşı gibi mineral vurgular çok belirgin. Altta bana çiçek balı hatırlatan zarif tatlımsı bir aroma da hissediliyor. Fıçı fermentasyonunun aromatik katkısı olan tatlı baharatlar sadece ufak bir dokunuş ağırlığında. Damakta orta gövdeli, yağlımsı ama bir o kadar zarif ve tazelik dolu. Dengesi nerdeyse kusursuz ve uzun bitişi son derece hafif ve sırıtan hiçbir şey yok. Çok daha etkileyici örneklerini içmiştim ancak yine de çok keyif verici, lezzetli bir Carricante şarabı olduğunu düşünüyorum.
Eğer iflah olmaz şarap tutkunlarından biriyseniz, bu olağanüstü potansiyelli üzümle mutlaka tanışın. Üretim hacmi çok daha yüksek boyutlara ulaşabilseydi Chardonnay- Riesling kapışmasına Carricante de kesin dahil olurdu diye düşünüyorum. Hatta Carricante, hem Chardonnay sevenleri, hem de Riesling severleri cezbedebilecek bir profile sahip olduğu için daha avantajlı bile olabilirdi.

Puan:93

Keyifli içim aralığı: 2022-2024

Bir yanıt yazın