Santo Wines Mavrotragano 2019

Ana yurdu Santorini adası olan Mavrotragano, yok olmak üzereyken yeniden keşfedilip üretilmeye başlanan ve gittikçe de popülerleşen bir siyah üzüm çeşidi. Yunanistan anakarasının güney-doğu ucuna serpilmiş Kiklad adaları grubuna ait Santorini ve Tinos Adası başlıca örneklerinin geldiği yerler.

Kuraklığa dayanıklılığı çok yüksek seviyede olmayan bu üzümün bir diğer dezavantajı çok düşük verime meyilli olması. Bu yüzden de bağcılar için çok tercih edilen bir üzüm olmamış. Belki de yok olma sınırına gelmesinin en önemli sebebi bu kısırlığı olsa gerek. Kuraklığa dayanıklı anaç kullanılarak dayanıklılığını arttırmak mümkünken, verim sorunu için ise ‘double guyot’ en çok tercih edilen terbiye yöntemidir (Gövdeye yakın olan gözlerin meyve tutma potansiyeli düşük olduğu için 1 yaşındaki iki ayrı sürgünü 8-12 göze sahip olacak şekilde gövdenin iki yanına 180 derece açıyla tele sararak yapılır ) . Koyu renkli, tannik, yüksek alkole meyilli şaraplar veren bu üzümün aroma profili orman meyveleri, kiraz, menekşe gibi çiçeksi ve baharatsı notalardan oluşuyor. Fıçı maturasyonu, hırçın olabilen tanenlerini ehlileştirmek için gerekli olabiliyor. Olgunlaşırken asiditesini koruma potansiyeli de olduğu için yüksek alkole rağmen damaktaki tazeliğini ve zarifliğini sürdürebilen şaraplar vermekte.

Düşük verim nedeniyle ortalamadan yüksek fiyatla satılan şaraplar bunlar. Bu yazıya konu olan Santo Wines Mavrotragano 2019′ u Dedeağaç La Cave mağazasından 26 euro’ ya almıştım. Birçok kaliteli Xinomavro veya Agiorgitiko’ yu 15 euro seviyelerinde bulmak mümkünken, Mavrotragano söz konusu olunca fiyat direk 20 euro üzerine çıkıyor. Derin yakut renkli bu şarabın burnu bana biraz Boğazkere’ yi hatırlattı. Biraz kapalı olduğu için çok net tanımlanamayan siyah orman meyveleri, pas, yanık otlar ve tütün çağrıştıran aromalara sahip. Damaktaki zarifliği, sek meyvemsiliği ve eşlik eden tuzlumsu mineralitesi ile cezbediciydi. Tanenleri iyi yönetilmiş, oldukça rafine halde ve yapıya entegreydi. Bitişi ise orta+ uzunlukta ve belli belirsiz sıcak ( alkol) ve mineral ağırlıklı diyebilirim.

Puan:85

İdeal içim aralığı: 2023-2025

Bir yanıt yazın