Vin Doux Naturel ( VDN )

Vin Doux Naturel 

Güney Fransa’ nın Akdeniz kıyılarından gelen tatlı şarap… Naturel ifadesini görünce doğal tatlı şarap diye çevirip, aklınıza geç hasat üzümlerden elde edilen tatlı şaraplar, ya da Asil küf etkisi ile elde edilmiş şaraplar gelebilir. Ancak buradaki ‘naturel’ ifadesinin aksine yapımına insan müdahalesi ile elde edilen bir tatlı şarap bu.

Fransa’ nın en hacimli şarap üreten bölgelerinden biri olan Languedoc- Roussillon Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü topraklar. Roussillon, Languedoc’ a göre biraz daha kuru ve sıcak. Böylelikle daha yüksek olgunluk ve şeker düzeyi yakalanabiliyor ve Roussillon AOC bölgesinin ürettiği şarapların neredeyse yarısı Vin Doux Naturel.

Vin doux Naturel deyince aklınıza iki üzüm gelsin yeterli. Biri Grenache, diğeri ise Muscat. Muscat  blanc petit grains  ( Bornova misketi) ve/ veya Alexandria muscat ( İskenderiye misketi) olabilir. Grenache ise aile boyu kullanılabiliyor. Noir, Gris, Blanc hepsi serbest.

Üretim tekniği ise fermentasyonun 7-8 alkol derecelerinde, %96-97’ lik üzüm alkolü eklenerek durdurulmasına dayalı. Böylece fermente edilemeyen rezidüel şeker ve 15-18 derece alkol seviyelerini yakalayarak, elinizde yüksek alkollü ve tatlı bir şarap oluyor.

Rouissillon bölgesinin vin doux naturel üreten birçok alt bölgesi var. Herbirinin apelasyon kuralları küçük farklılıklar içerse de oldukça benzer. Kırmızılarda hemen her zaman Grenache Noir başrolde. Beyazlarda ise Grenache gris, blanc… Beyazlarda %20 kadar Muscat da kullanılabiliyor ( Rivesaltes’ de). Şeker miktarı kırmızılarda minimum 45 g/l olması gerekiyor ancak birçok örnek 100 gr’ ları aşıyor.Beyazlarda ise 100 gr altına izin verilmiyor.

Stillerine göre de farklı isimler alıyor bu şaraplar

Grenat: Grenache Noir ile üretilmiş, yaşlandırılmamış genç kırmızı VDN

Tuille: Oksidatif olarak yaşlandırılmış kırmızı VDN

Ambre: Oksidatif olarak yaşlandırılmış beyaz VDN

Hors d’ age: Ambre veya Tuille sınıfındaki VDN’ ler en az 5 yıl süre ile yıllandırılıyor.

Rancio:  Kuru üzüm, kuru incir, karamel gibi aroma ve lezzetlere sahip olan VDN’ ler

Sizlerle paylaşacağım şarap Rouissillon alt bölgelerinden Rivesaltes apelasyonundan. Ambre yani beyaz ve oksidatif olarak yıllandırılmış. Aynı zamanda Hors d’ age, yani en az 5 yıl, hatta etikette gördüğünüz gibi 12 yıl yıllandırılmış.

Amber renkli. Burunda patlayan kuru kayısı, ayva tatlısı, şeftali şurubu, portakal reçeli, kavrulmuş badem, kavrulmuş fındık, tütün, köri baharatı  aromaları mevcut. Damakta tam gövdeli, şurupsu ve tatlı. Diri asiditesine rağmen, tatlımsılık önde kalıyor bence. Bitiş uzun ve şeftali şurubu içiyormuşsunuz gibi bir lezzetle hafiften dudakları da yapıştırıyor. Çok baştan çıkarıcı bir tatlı, çerez, puro eşlikçisi.

Tatlı şarap düşkünüyseniz bu az bilinen, oksidatif yıllandırılmış leziz ve kompleks şaraplar gerçekten çok yüksek kalite sunuyor ve fiyatları da çok uygun. Bu şişeyi yanılmıyorsam 25 euroya satın almıştım. Yüksek alkollü olduğu için açınca hemen tüketmek zorunda da değilsiniz. Atın buzdolabına, canınız çektikçe küçük kadehler halinde için… 2-3 hafta hatta bir ay bile dayanır rahat rahat… Afiyetle…

Bir yanıt yazın