Doluca Kav Narince 2021

Yine çok iyi! Doluca Kav Narince 2021, parlak, ışıldayan limon sarısı renge sahip. Burunda güçlü ve kolay tanımlanabilen parfümsü profili ile son yılların en burnu önde, en aromatik Kav’ı sanıyorum. Merkezde mis gibi tatlımsı/ ballı limon, portakal gibi narenciye ve armut aromalarına kenarlara doğru kavun çağrıştıran aromalar ekleniyor. Arka planda krema, Bektaşi üzümü, Pasyon Meyvesi gibi nüanslar da var. Damakta orta+ gövdeli, konsantre ve dokusal kalitesi de üst seviyede. 13,5 alkole sahip olan bu şarap, diri asiditesinin desteklediği uzun bitişiyle etkileyici bir performans sunuyor. Hemen içime hazır olduğu gibi, gelişme potansiyeline de sahip.
Wine Spectator dergisi çoğunuzun bildiği gibi her sene sonu, yılın şarapları seçkisi yayınlıyor. Burada şarabın üstün kalitesinin yanı sıra, üretim adedi ve fiyatı da kriter olarak kabul ediliyor. Yani yılın şarabı listesine seçilebilmek için sadece kaliteli olmak yeterli değil, aynı zamanda kolay ulaşılabilir olmak gerekiyor. Bu bağlamda eğer bu listeyi ülkemizde yapmak isteseydik, Doluca Kav Narince 2021, belki de yılın şarabı olmaya en güçlü adaylardan biri olurdu. 220 tl.

Puan:91

İdeal içim aralığı:2022-2027

This Post Has 2 Comments

  1. Mustafa

    Narince’nin 2022 rekoltesi çok düşük. Havalar ciddi şekilde ayarsız ve kötü gitti. Çoğu yerde Ya çiçeğe durmadı, ya çiçekten tane tutmadı. Salkımlar bile ayarsız oldu. Ama 2021’de tam olarak narincenin sevdiği bir döngü yaşandı. Taneler güzel su ve şeker tutmuştu. 2021 pandemi nedeniyle kötü geçse de terruarlar açısından gayet bereketliydi. 2021 herkesin aklında yer etmeli. Tadım İçin teşekkürler.

    1. wine-surgeon

      Bilgiler için teşekkürler…

Bir yanıt yazın