Envinate…

Envinate

Zurih Master of Taste etkinliğinin (2017) bir başka etkileyici hikayesi ise Kanarya Adaları’ndan… Envinate… İngilizcesi ‘’wine yourself’’ , Alicante’de önoloji okuyan 4 kafadarın projesi. 2005 yılında, başlangıçta şarap danışmanlığı amacıyla kurulan şirket, kısa zaman içinde gerçekten de kendi! şaraplarını yapma hikayesine dönüşüyor. Şaraba yapım aşamasında en az müdahale eden ve böylelikle teruarı en çıplak haliyle yansıtan saf ve otantik şaraplar yapmak istiyorlar. Böylece Kanarya adaları ve Ribera Sacra’da Atlantik Rüzgarlarının etkilediği bölgeleri taramaya başlıyorlar. Özellikle Tenerife lokasyonunda, Atlantiğe bakan sarp yamaçlarda vahşi şekilde büyümüş, çok eski hatta 100 yaşını geçmiş bağlar buluyorlar. Dörtbir tarafı denizle çevrili bu adaya filoksera ulaşamadığı için,asmalar zorlu doğa şartlarına rağmen, köklerini volkanik kayalıkların derinliklerine kadar ilerletip, kayaların suyu ile büyümüşler. Bağlar karışık şekilde birçok değişik asmadan oluşuyor. Hatta bazılarının ne olduğu halen bilinmiyormuş… Listan Negro, Listan Prieto, Baboso, Negramoll, Malvasia Negra gibi üzümler sadece birkaçı… Bağlarda hiçbir şekilde kimyasal madde kullanılmıyor. Üzümler elle toplanıyor ve zorlu doğa şartları nedeniyle at, eşek gibi hayvanların yardımıyla taşınabiliyor. Şaraphaneye vardıktan sonra tamamen vahşi mayalarla ve yıla göre %100’ e varan oranlarda tüm salkım fermentasyonu yapılıyor. Fermentasyon ve maturasyon için cement tanklar veya  nötr 500 lt lik fıçılar kullanıyorlar. Sadece şişeleme aşamasında minimal sülfür kullanıyorlar.

 
Şaraplara gelince…


Kanarya adaları’ nda bu bağlardan yaptıkları şarapları birkaç etiket altında çıkartıyorlar. Village Blendi Taganan Tinto ve Taganan Blanco. Ayrıca tek bağ şarapları Taganan Margalagua, Taganan Amogoje…


Tek tek tadım notu yazmadım. Ama bu şaraplar gerçekten harikulade! Herşeyden önemlisi çok ciddi ve farklı bir karakter gösteriyorlar. Transparan, light kırmızı bir renge sahipler. Naturel şarap dokunuşları olan burunlarında kırmızı berry aromalarına eşlik eden, meyan kökü, ıslak taş, otsu baharat ve silikçe animal aromaların çekici, rüstik bir karışımı alınıyor. Damakta keskin asiditenin verdiği müthiş bir enerji var. Aynı zamanda da Burgonya kırmızılarına taş tıkartacak ipeksi bir doku. Bunları tamamlayan orta-ortaüstü seviyede harika tanenler… Tamamıyla şaşkınlık verici,saygı duyurucu! Oldukça az sayıda üretilen bu nadir şaraplar kesinlikle ilham verici değil mi?

This Post Has One Comment

  1. erhan yürüt

    Zor şartlarda ve emek yoğun bir şekilde ve de az miktarda yapılan bu şarabın fiyatı da çok uygun görünüyor. Mevzuat gereksiz maliyetler yüklemiyor olmalı.

Bir yanıt yazın