Sevilen İsabey Restoran 21/07/2020

Mart ayında Covid19 önlemlerinin devreye girmesinden beri dün ilk kez dışarda yemek yedim. Bunun için seçtiğim mekan Sevilen Şaraplarının sahibi olduğu İsabey Restoran oldu. İzmir Adnan Menderes Havaalanına arabayla birkaç dk uzaklıkta, İsabey tesislerinin içinde yer alan restoranın ambiansını, devasa gövdesi ve gölgesiyle yüzlerce yıl yaşındaki tarihi çınar ağacı domine ediyor. Dingin, natural bir esinti masalar arasındaki geniş mesafeyi kat ederken, kuş sesleri de ortama dahil oluyor. Servis çok güleryüzlü, samimi ve hızlı. Ben biraz erken geldiğim için, masaya yerleşip misafirlerimi beklerken, Şef Ahmet Bey’ den sürpriz bir jest geliyor. Dün yapılan bir tadım organizasyonunda açılan bir şişeden, yeni Sevilen Etiketi Magnesia Cabernet Franc 2017 tatmak ister misiniz teklifine tabiki diye merakla ve hoşnutlukla atılıyorum. Geniş Bordo tipi bir kadehte gelen şarap morumsu röfleler içeren, çekici derin yakut renge sahip. Dün açılmış olduğundan burnum önce hafif oksidasyon notaları arıyor ama bulamıyorum. Tatlı baharatlar, sütlü çikolata ve vanilya gibi yeni Fransız meşe fıçı aromaları burnu domine etse de dolmalık biber, çilek, kiraz gibi tipik Cabernet Franc aromaları hissedilebiliyor. Damakta orta gövdeli, yumuşak ve yuvarlak, oldukça zarif ve saf, ağız sulandırıcı lezzette. Orta üstü asidite ve orta üstü tanenleri, alkolle gayet dengeli bir birliktelik içinde. Orta üstü uzunluktaki bitişi yine çikolata ve tatlı baharat lezzetleri domine ediyor. Benim kriterlerime göre yeni fıçı, özellikle burunda ve bitişte henüz biraz baskın. Damakta ise lezzetli ve içime çok hazır durumda. Uzun dönem yıllanamasa da, birkaç yıl içinde fıçının entegre olmasıyla pik yapıp, 2025’ e kadar tüketime uygun olacağını sanıyorum. Bu şarap 265 tl şaraphane satış fiyatına sahip.

Yemeğe Dana Carpaccio ve Kuşkonmaz-Hellim ızgara ile başladık. Çok taze ve saf lezzetlere sahip bu yiyeceklere, yine saf ve taze bir roze eşlik etti. Yeni Innocent Angel 2019. Çok keyifli bir uyum yakaladılar. Şaraphane fiyatı 95 tl olan bir şarap.Ana yemekte Chateaubriand tercih ettik. Yanında sotelenmiş yaprak mantar ve sebzelerle servis edilen etin lezzeti ve yumuşaklığı olağan üstüydü. Sevilen Şaraplarının 76. Bağbozumu şerefine üretilen Vendage 76 ana yemeğe eşlik etti. Yine yeni meşe aromalarının domine ettiği bir şarap Vendage 76. Güney bölgesinden gelen üzümlerle yapılmış Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot blendi. Magnesia 2017’ ye göre daha gövdeli ve konsantre. Cabernet Franc’ tan gelen yeşilimsi pirazin notaları da farkediliyor. Tannik yapısı da Magnesia’ ya göre çok daha önde. Muhtemelen 3-4 sene içinde pik yapıp, 2028’ e kadar keyifle tüketilecektir. Şaraphane fiyatı 135 tl.

Restoran girişindeki şarap satış ofisinde tadımını yaptığım bir şarap için de bir kaç kelime söyleyerek bitireyim. 2015 rekolte Sevilentepe Parsel I Syrah. Şarap aslında pikten aşağı düşmüş belki de ömrünün son senesinde. Burunda kuru erik, kuru kiraz, incir gibi kuru meyvalar, kuru otsu baharatlar, deri ve siyah zeytin dokunuşları ile gelişimini tamamlamış kompleks sayılabilecek bir çeşitlilikte. Damakta ise orta gövdeli, tazeliğini koruyan, tam matür sayılabilecek entegrasyon, yumuşaklık ve yuvarlaklıkta. Bitişi orta uzunlukta, orta seviyede tannik. 65 tl fiyatı ile giriş seviyesi matür şarap arayanlar için çok ideal…

Bir yanıt yazın